Zima stulecia? Zapowiadają do -40’C.

Prognozy wskazują, że w najbliższych dniach ma mieć miejsce zima stulecia.

Temperatura ma spaść nawet do –40 stopni Celsjusza.

Apelują, żeby odłożyć wyjazdy, zrobić zapasy.

Może dojść do zamieci śnieżnych, które na drogach ograniczą widoczność, deszcz ze śniegiem spowoduje gołoledź.

Na południu Polski może zabraknąć prądu.

Dane zbierane przez amerykański system pogodowy GFS oraz europejski ECMWF wskazują, że mamy mieć do czynienia z ekstremalnie niskimi temperaturami w Polsce. 

Będziemy mieli szczęście, jeśli temperatury spadną tylko do –30 stopni. Tak naprawdę ochłodzenie niesie sobą potencjał spadków temperatur do –40 st. C. Takie mrozy mogą wystąpić na polsko-czeskim pograniczu regionie Cieszyna oraz Żywca, a także w Niemczech.

Jeśli wyniki modeli prognostycznych w ciągu następnych kilku dni pozostaną bez zmian, rządy krajów, które mogą być dotknięte rekordową falą mrozów, powinny zacząć myśleć o wczesnych ostrzeżeniach, przygotowaniu ludności i infrastruktury przed czymś, czego nie widziano od prawie 100 lat” – stwierdził w rozmowie z WP czeski meteorolog Marek Kuczera.

Ostatni raz podobne mrozy odnotowano w naszym kraju w 1929 roku.

“Skandynawski wyż będzie tak silny, że przesunie największe masy powietrza syberyjskiego z Syberii, Mongolii, Chin i Kazachstanu bezpośrednio nad kontynentalną Europę. Nawet jeśli ostatecznie nie sprawdzi się –40, to będzie tylko o kilka stopni cieplej. I tak może być największe ochłodzenie ostatnich kilkunastu lat”- twierdzi czeski naukowiec.

Najgorzej będzie na południu kraju. Sypać też będzie na Podlasiu.

W najbliższych dniach możemy spodziewać się opadów do pół metra śniegu, przewidywane są również zawieje i zamiecie śnieżne, marznący deszcz i silny mróz – ostrzegł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *