Zaostrzają przepisy w celu ograniczenia palenia tytoniu i zakazu sprzedaży.

Zaostrzanie przepisów mających na celu walkę z nałogiem jakim jest konsumpcja wyrobów tytoniowych ma miejsce nie tylko w Unii Europejskiej, akcja ma zasięg międzynarodowy. Ograniczenia i zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych już ma miejsce. Przyszłe pokolenia mają nie mieć doświadczenia z paleniem papierosów, a państwa Unii Europejskiej mają być wolne od dymu tytoniowego.

Holandia to pierwsze państwo, które rygorystycznie stawia opór produktom tytoniowym.

Holandia od 1 lipca 2024 r. wprowadza całkowity zakaz sprzedaży papierosów. Sklepy zaczęły dobrowolnego zaprzestania sprzedaży produktów tytoniowych nie czekając nawet na wprowadzenie nowych przepisów. Całkowity zakaz będzie obowiązywał na terenie całego kraju. Mieszkańcy Holandii papierosy będą mogli kupić tylko w wyznaczonych miejscach, po uzyskaniu specjalnego pozwolenia od lekarza w postaci recepty lub zaświadczenia.

Pozostałe kraje idą za przykładem Holandii, Polska również zaostrza przepisy.

Pozostałe kraje chcą zredukować poziom ludzi z nałogiem palenia do mniej niż 5 %. Przez ostatnie lata kraje europejskie wprowadzały stopniowo coraz surowsze przepisy aby osiągnąć ten cel. Zakaz palenia w miejscach publicznych, zakaz reklamy produktów tytoniowych, wysokie akcyzy na tytoń, coraz wyższy koszt paczki papierosów to kilka z nich. W planach mają stopniowe wprowadzanie kolejnych utrudnień i zakazów. Ciałem doradczym w tych kwestiach ma być WHO. W tym momencie niektórzy producenci mają w planach wycofanie się z produkcji klasycznych papierosów, zastępując je innowacyjnymi produktami tytoniowymi.

Wielka Brytania zredukowanie palaczy chce osiągnąć do 2030 r. Szwecja do 2024 r. W Danii jeden z znanych marketów planuje zaprzestać sprzedaż papierosów do 2028 r.  z możliwością rozszerzenia tego pomysłu na całą UE. Według raportów m.in. WHO w Polsce 25% populacji sięga po papierosy. Polska od kilkunastu lat wprowadzała zakazy tj. zakaz palenia w miejscu publicznym, ograniczanie reklamowania wyrobów tytoniowych, zakaz używania tytoniu mentolowego, edukacja o szkodliwości papierosów.

Polski rząd realizuje kolejne plany aby walczyć z nałogiem. Wszystkie produkty tytoniowe, nowe jak i tradycyjne, według Ministerstwa Zdrowia powinny podlegać tym samym ograniczeniom i regulacjom. Ministerstwo zdrowia chce również zakazać tytoni aromatyzowanych i innych tego typu używek. Podnoszenie akcyzę na papierosy i e-papierosy ma być bardziej odczuwalne dla konsumentów.

W ciągu najbliższych miesięcy mają odbyć się spotkania z udziałem WHO, tematem których ma być ograniczanie sprzedaży i konsumpcji wyrobów tytoniowych. W planach jest radykalna walka z nałogiem.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *