Policjantka znająca Konstytucję RP uniewinniona za brak maski na komisariacie

Policjantka z Wałcza została nazwana najodważniejszą policjantką w Polsce przestrzegającą obowiązującego prawa w kraju. Została uniewinniona za brak maski na komisariacie. W dniu 15 lipca 2021 r. Sąd Rejonowy w Wałczu uniewinnił Panią Sierżant od 9 zarzucanych jej czynów, a kosztami postępowania obciążył Skarb Państwa.

Zanim policjantka walcząca o swoje podstawowe prawa została uniewinniona spotkała się z wieloma bezprawnymi trudnościami podczas wykonywania swoich obowiązków.

Za brak maseczki w miejscu pracy, otrzymała kare dyscyplinarną. Dodatkowo, złożono przeciwko niej wniosek o ukaranie do sądu.
Koledzy z komendy niemalże codziennie pisali na policjantkę notatki, z których wynikało, że nie zasłania ona ust i nosa w miejscu pracy.
Nie brano również pod uwagę, że kobieta miała zaświadczenie lekarskie zwalniające ją z zakrywania ust i nosa.

Policjantka nie stosowała się do czynności zasłaniania ust i nosa ponieważ zna Konstytucję RP i rozumie, że bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, nie wolno ograniczać naszych praw w taki sposób, jak robi to dziś ustawodawca. A poza tym zna rotę swojej przysięgi policyjnej, którą składała 15 lat temu:

“Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.”

Jeśli policjant ma chronić porządek prawny ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, to musi zacząć od ochrony tego, w co wierzy. Jeśli zakłada maskę wyłącznie w obawie o nielegalną represję karną, to znaczy, że wiary w Konstytucję już nie ma. A jak jej nie ma, to do tej roboty się już nie nadaje.

Bezprawne praktyki nabierały rozpędu, w szybkim tempie została ukarana pierwszą grzywną w wysokości 500 zł za 12- krotny brak maski w miejscu pracy.

Obrony policjantki podjęła się szanowana i znana adwokat Maja Gidian, która nie bieżąco informowała o sytuacji policjantki na swojej stronie Facebook.

W dniu 15 lipca 2021 r. Sąd Rejonowy w Wałczu uniewinnił Panią Sierżant od 9 zarzucanych jej czynów, a kosztami postępowania obciążył Skarb Państwa. Sąd wskazał, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii osoby wykonujące czynności zawodowe w budynku użyteczności publicznej nie muszą zasłaniać ust i nosa (o ile zarządzający budynkiem nie postanowi inaczej). Wyrok jest nieprawomocny.

Zapraszamy do zapoznania się z dwoma postami na temat obrony policjantki, które umieściła adwokat Maja Gidian, będącymi materiałami źródłowymi👇

https://www.facebook.com/1008271885951872/posts/3919942868118078/

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3474774635968239&id=1008271885951872

Udostępnij na:

One Reply to “Policjantka znająca Konstytucję RP uniewinniona za brak maski na komisariacie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *