Jak przeżyć skażenie promieniotwórcze np. po wybuchu bomby atomowej?- Poradnik. WARTO WIEDZIEĆ

Ewentualne użycie broni atomowej, skażenie promieniotwórcze brzmi przerażająco. Nie chodzi o to, żeby żyć w strachu ale o to, żeby zapoznać się z informacjami przydatnymi do przeżycia w takiej sytuacji. Artykuł powstał aby czytelnicy mogli poszerzyć swoja wiedzę w tym zakresie niezależnie od poziomu prawdopodobieństwa użycia tego typu broni. Porady dotyczą skażenia promieniotwórczego. Warto zapoznać się z takimi informacjami, ponieważ życie i zdrowie jest nadrzędne.

Efektem użycia broni atomowej jest radioaktywne skażenie gruntu, zbiorników wodnych oraz atmosfery. Unicestwia ona wszelkie życie na znacznym obszarze w zależności od ilości wyemitowanej energii, może to być od kilku do nawet kilkudziesięciu kilometrów. Drobne pyły i aerozole radioaktywne są unoszone przez wiatr i mogą pokonywać duże odległości.

Czas trwania skażenia promieniotwórczego wynosi od kilku godzin do kilku tygodni, a nawet miesięcy i lat.

Trzeba zaznaczyć, że do skażenia promieniotwórczego może dojść nie tylko podczas użycia broni atomowej w celach militarnych, również przy ataku terrorystycznym, awarii elektrowni atomowej, wypadku transportu źródeł promieniotwórczych, radioaktywnej chmury, kryzysie jądrowym, do którego może dojść w wypadku poważnego kryzysu społecznego i załamania gospodarczego- co innego jest w przypadku przygotowanego personelu w obiektach elektrowni jądrowych do radzenia sobie z różnymi problemami, a co innego gdy personel nie pojawi się w pracy w celu ciągłego zabezpieczania elektrowni jądrowych.

Napromieniowanie może doprowadzić do skazy krwotocznej, oparzeń, białaczki, zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, uszkodzenia komórek układu odpornościowego, zmian genetycznych i innych.

Poniżej poradnik jak uchronić się przed promieniowaniem. Gdzie pozostanie jeszcze luka jak uchronić się przed uderzeniem powietrza o wysokim ciśnieniu i oparzeniami.

Najpierw zachowaj spokój. Ciężko stwierdzić kiedy jest się wystarczająco daleko od źródła promieniowania bo jest to zależne od wielu czynników, np. atmosferycznych, w tym przypadku należy działać rozsądnie w przypadku ewentualnej ewakuacji w celu schronienia, które jest najważniejsze aby ochronić się przed falą uderzeniową i zminimalizować dawkę przyjmowanego promieniowania.

Im dalej wybuchu tym lepiej. Mała wieś oddalona od dużych skupisk ludzi zdaje się być bezpiecznym miejscem samym w sobie. Nieruchomość z grubymi ścianami oraz piwnicą również. Im więcej kilometrów od centrum skażenia tym większe szanse na przeżycie.

Jeżeli zaniechasz komunikatów ewakuacji lub z innej przyczyny zostaniesz w swoim domu zamknij szczelnie okna i drzwi oraz zabezpiecz ich szczelność. Wyłącz klimatyzację, wszelką wentylację, ogrzewanie nawiewowe. Zamknij zasuwy kominowe, piecowe. Jeżeli masz zwierzęta gospodarcze, domowe, żywność na wierzchu, prywatne ujęcie wody w miarę jak najszybciej zabezpiecz je, zwierzęta nakarm karmą z pojemników szczelnie zamkniętych uważając aby nie narazić się na opad promieniotwórczy (odpowiedni strój i czas działania jeżeli go w ogóle masz, w wielu poradnikach wspominali o tym, aby zasłonić twarz mokrym ręcznikiem). Jeżeli wyjdziesz na zewnątrz po powrocie ściągnij ubrania i wszystko co jest na Tobie zabezpiecz je w foliowym worku, szczelnie go zamknij. Weź dokładny prysznic, przepłucz usta, nos, oczy. Weź ze sobą dokumenty, latarkę i radio na baterię lub inny odbiornik komunikatów, zapasowe baterie, najpotrzebniejsze leki, apteczkę, zapas wody i żywności niewymagającej przetworzenia, odpowiedni ubiór na zmianę dostosowany do pory roku, coś na czym zmrużysz oko. Zastanów się nad źródłem kontaktu ze światem zewnętrznym, np. telefon. Udaj się do pomieszczeń poniżej powierzchni gruntu (np. piwnicy). Pozostań tam wystarczająco długo aż niebezpieczeństwo minie- dzięki radiu usłyszysz komunikaty, które określą charakter i stopień zagrożenia oraz jego zasięg i szybkość rozprzestrzeniania się, usłyszysz również zalecenia. Jest to opcja szykowania się w pośpiechu, jeżeli swoje miejsce pobytu wystarczająco wcześniej przygotujesz możesz zgromadzić o wiele więcej niezbędnych rzeczy i stworzyć bardziej komfortowe miejsce bogate w wiele udogodnień. Bo Ty wiesz najlepiej co jest niezbędne Tobie i Twojej rodzinie. Możesz dodać do listy kuchenkę turystyczną, generator prądu, środki higieniczne i wiele innych rozwiązań, które mogą okazać się zbawienne przy dłuższym okresie pozostania w schronieniu.

Gdy jest się postawionym nagle nieoczekiwanie w takiej sytuacji ciężko jest w spokoju zaplanować cokolwiek nie mając czasu lub mając go niewiele. Warto wcześniej zastanowić się nad planem działania w przypadku gdy masz rodzinę i każdy jest w innym miejscu. Członkowie rodziny powinni dotrzeć w bezpieczny i możliwie jak najszybszy sposób do miejsca schronienia. Warto to zaplanować nawet gdyby ten plan nigdy nie był Wam potrzebny. Plan powinien zawierać schronienie się w najbliższym bezpiecznym miejscu jak i dotarcie do zaplanowanego celu. Pamiętaj, że porad jest wiele możesz nie zdążyć ich zrealizować, bądź przeanalizuj rozsądnie czy jest na to czas, miej na uwadze, że najważniejsze jest nie narażenie się na promieniowanie.

W panice w większych aglomeracjach może dojść do zakorkowania dróg. Pozostanie w samochodzie, wielogodzinne stanie w korku nie będzie dla Ciebie bezpieczne.

Jeżeli postanowisz postępować zgodnie z komunikatami ewakuacji zabierz ze sobą cenne rzeczy, pieniądze, dokumenty, niezbędne rzeczy osobiste, higieniczne, wodę pitną, żywność szczelnie zamkniętą, niezbędne leki, apteczkę, poradnik pierwszej pomocy, weź telefon i powerbanki, zabezpiecz mieszkanie. Zastanów się co jeszcze wziąć ze sobą, bo Ty najlepiej wiesz co może być Tobie bardzo potrzebne.

Jeżeli będzie można opuścić ukrycie, a będziesz w obawie, że organizm został skażony poddaj się badaniom.

Następnie jeśli już będzie możliwe bezpieczne wyjście na zewnątrz unikaj spożywania żywności z pobliskiego ogrodu, produktów pochodzenia zwierzęcego od Twoich zwierząt, korzystania z prywatnej wody dopóki nie zbadają tego odpowiednie instytucje.

Zrezygnuj z picia wody i spożywania żywności z niepewnych źródeł.

W wielu poradnikach nawet tych rządowych jest wspomniane o jodzie i jego właściwościach. Jego zapas w domu nawet w postaci płynnej może przydać się JEŻELI NIE MASZ PRZECIWSKAZAŃ DO JEGO STOSOWANIA do rozcieńczenia z wodą w celu płukania ran, płukania gardła, spożycia. Bardzo możliwe, że zostanie wprowadzona “akcja jodowa”- w celu ochrony tarczycy. Poradniki rządowe zawierają informację, że w Polsce stabilny jod występuje w postaci tabletek. O szczegółach wykorzystania jodu i w jakiej postaci w celach ochrony organizmu i ewentualnych występujących u Ciebie przeciwskazaniach porozmawiaj najlepiej ze swoim lekarzem lub czekaj na działania interwencyjne. Jednak warto wcześniej być przygotowanym. Po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu 1986 roku płyn Lugola podawano Polakom w celu zapobiegania wchłaniania radioaktywnego izotopu jodu z opadów promieniotwórczych powstałych w wyniku wybuchu i pożaru elektrowni. Nadwyżki jodu przyjęte w płynie Lugola miały za zadanie wysycenie tarczycy jodem, aby przyjęła najmniej radioaktywnego izotopu.

Trzeba mieć na uwadze to, że mogą wystąpić zakłócenia telefonii komórkowej, Internetu na skutek zniszczeń. Jeżeli tak się nie stanie korzystaj z nich w uzasadnionych sytuacjach.

Dowiedz się również o istnieniu schronów w Twojej okolicy.

Informacje o postępowaniu w razie skażenia promieniotwórczego każdy powinien mieć możliwość uzyskać w swojej gminie nawet za pośrednictwem stron www. Zachęcam aby się z nimi zapoznać. Z pewnością znajdziecie wiele sposobów ochronnych, które można nabyć, zorganizować wcześniej.

Możliwe, że w tym artykule nie wspomnieliśmy o czymś co uważasz za niezbędne, ważne ale dzięki niemu usiądziesz i się nad tym tematem zastanowisz. Możesz swoimi pomysłami, które pomogą w uniknięciu zagrożenia podzielić się w komentarzu z innymi.

Skażenie promieniotwórcze to nie jedyna sytuacja awaryjna, w której schronienie, zapasy jedzenia i wody, oraz dostęp do energii mogą się okazać kluczowe dla twojego przeżycia.

Zobacz również:

Udostępnij na:

One Reply to “Jak przeżyć skażenie promieniotwórcze np. po wybuchu bomby atomowej?- Poradnik. WARTO WIEDZIEĆ”

 1. Takie to ‘niezależne wolnościowe media’, a komentarze znikają? Ale napiszę dla mądrzejszych ludzi, którzy go przeczytają, może im się przyda.
  No to już wiemy dlaczego ‘bogaci’ ostatnio budowali schrony. Warto żeby w PL bez głupich formalności na własne potrzeby, kto ma teren, pobudować. Na przyszłe, nieznane czasy.
  Do rzeczy. Kogo stać, kogo rządy, służby etc. nie doprowadziły do ruiny, można zaopatrzeć się w przyrządy dozymetryczne (skażenie, pomiar), sygnalizatory promieniowania. Zakup, z długim terminem ważności, hermetyzowanej żywności. Po wojskowemu – konserwy. Przed otwarciem, po ew. skażeniu, puszki gotować w 3% roztworze sody 30-60 min. Mięso i ryby kroimy na kawałki i gotujemy 2 godz. Tłuszcze smażymy 30-60 min. Niestety mąka, chleb, suchary – tylko dla zwierząt. Wodę gotuje się przeważnie 30 min, ale po 2 godz. – najpewniejsza. Warto zatem mieć jej zapasy w beczkach, butelkach itp.
  Studnie, abisynki,hydranty itp. nakryć folią, obwiązać czy przycisnąć od ziemi. Dookoła w promieniu ok 2 m utwardza się powierzchnię gliną, cegłą, zaprawą cementową, asfaltem, pamiętając o spadku na zewnątrz.
  Warto chować produkty w np. 2 worki. Po wszystkim, jak przeżyjemy, 1 worek po oczyszczeniu wyrzucimy. Miotełki, szczoteczki, detergenty też się przydadzą, żeby oczyścić inne opakowania – też po.
  Jeżeli chodzi o glebę – wapnowanie, stosowanie sztucznych nawozów (K,N,P), nawodnienie, spulchnienie.
  Budynki gospodarcze – szyby maluje się wodą z wapnem, drzwi obija folią czy czymś ala-gumiastym. W okna worki z piaskiem czy cegły itp.
  Zboż, pasze, jak się nie da szczelnie schować w beczki,silosy itp., poprzykrywać brezentem, folią itp. Dookoła obcisnąć. Dla zwierzyny mieć oczywiście ‘pod reką’ kilkudniowy zapas wody i paszy.
  Indywidualne pakiety przeciwchemiczne – IPP.
  Środki do odkażania, też przydatne tuż po, glina, torf, wapno, popiół, chlor. Szmatki itp.
  Napromieniowanie stosowane w różnych dziedzinach też pomaga odkazić, jednak nie ma to jak natura, czyli słońce.
  Odzież pierze się lub gotuje z dodatkiem 0,3% proszku SF, lub 2-4% węglan sodu.
  Antyseptyczne i odkażające zioła,np. lawenda.
  No i te nieprzydatne realnie i logicznie dotychczas tampony/maski, tym razem – nie daj Boże – mogą się przydać. W ogóle taki ‘bogatyrząd’ powinien Polakom porozdawać te ‘wojskowe’ w razie czego żeby ludzie mieli choć po szt./łepka.
  W skrócie to tyle…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *