GDYNIA. Budowa lokali do izolacji osób wobec których istnieje ryzyko zakażenia wirusem SARS COV-2.

Strona Facebook Wolni My (https://www.facebook.com/wolnimy) umieściła zdjęcie z Gdyni przedstawiające tabliczkę Laboratorium Innowacji Społecznej z informacją “Budowa lokali tymczasowych przeznaczonych na potrzeby osób wobec których istnieje ryzyko zakażenia wirusem SARS COV-2”. Autorem zdjęcia jest Dawid Mielewczyk, mieszkaniec Gdyni. Przykuło to naszą uwagę i portal Rebel24 postanowił uzyskać więcej informacji na ten temat.

Odbyliśmy rozmowy z pracownikami jednostki budżetowej urzędu miasta jaką jest Laboratorium Innowacji Społecznej oraz zapoznaliśmy się z informacjami udostępnionymi przez Gminę Miasta Gdynia.

Według gminy budowa lokali tymczasowych jest szczególnym rozwiązaniem związanym z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19. Były dzięki temu możliwości na na realizowanie inwestycji z pominięciem czasochłonnych procedur wynikających z prawa budowlanego.

Ma być to miejsce odosobnienia. Przebywanie w takim lokalu tymczasowym w przypadku zagrożenia ma zapewnić podstawowe potrzeby osobom izolowanym, ale też ochronę innych.

Dzięki finansowaniu gminy było możliwe rozpoczęcie tego projektu. Miejsce jest przewidziane dla 18 osób w pokojach jedno i dwuosobowych.

Po dacie zakończenia inwestycji można się spodziewać dalszego snucia covidowych planów niż zaplanowana czwarta fala na przełom sierpnia- września. Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na marzec 2022r.

W rozmowie z pracownikami, którzy pracują przy realizacji projektu dowiedzieliśmy się, że projekt miałby być narzucony z góry przez Ministerstwo Infrastruktury współpracujące z Ministerstwem Zdrowia w celu podjęcia wszelkich kroków jak najmniejszego zagrożenia covidem.

Dowiedzieliśmy się, że budynek powstaje, będzie na tą chwilę zaadaptowany na potrzeby ludzi zagrożonych covidem, a potem ten obiekt gdy minie sytuacja covidowa ma być przystosowany do użytku publicznego.

Obiekt ma być przeznaczony dla osób, które mogą być nosicielami i nie mają gdzie odbyć kwarantanny.

Jest to projekt ministerstwa i ma powstać we wszystkich większych aglomeracjach miejskich. Mają takie obiekty powstać albo od podstaw, albo mają być zaadaptowane budynki na takie potrzeby.

Wszystko w celu wstrzymania fali, która ma nastąpić- niby tej czwartej.

W redakcyjnym zbiorze informacji mamy zebraną z sierpnia 2020 roku listę miejsc zbiorowej kwarantanny. Potwierdzoną dokumentami. Rzecznik Praw Obywatelskich dysponował nią już w maju. Kulisy covidowej działalności zaczęły się ponad rok temu. Czy ta lista jest już nieaktualna lub niewystarczająca?

Zobacz w poniższym artykule listę przygotowanych miejsc zbiorowej kwarantanny w Polsce. Osoby w nich przebywające miały być pozbawione wolności. Dane zebrane przez RPO według województw, które zabezpieczyliśmy w sierpniu:

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *