Na terenie całej Polski wprowadzono alarm ALFA-CRP. Cyberatak na Ukrainie.

Na terenie całej Polski wprowadzono stopień ALFA-CRP, który ma obowiązywać od 15 lutego 2022 r. od godz. 23:59 do 28 lutego 2022 r. do godz. 23:59.

Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

Stopnie alarmowe wprowadza zmienia i odwołuje premier. Są cztery stopie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA.

Państwowa Agencja Prasowa podała, że wydanie tego stopnia alarmowego ma związek z zaostrzającą się sytuacją geopolityczną i atakami cybernetycznymi na Ukrainie. Działanie ma mieć charakter prewencyjny.

Administracja publiczna ma obowiązek w tym czasie do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

W dniu 15 lutego 2022 r. wieczorem doszło do awarii oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Obrony i Sił Zbrojnych Ukrainy. Awaria dotyczy równie dwóch banków państwowych, poinformowała o tym fakcie agencja prasowa Interfax-Ukraina.

Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznych i Bezpieczeństwa Informacyjnego potwierdziło, że trwają ataki typu DDoS.

Internauci zauważyli, że nie mogą wejść na stronę internetową ukraińskiego Ministerstwa Obrony oraz Sił Zbrojnych Ukrainy. Klienci dwóch państwowych banków również zgłaszali zakłócenia w korzystaniu z aplikacji mobilnych, w płatnościach. 

Państwowe banki PrivatBanku i Sbierbanku wydały komunikat uspakajający swoich klientów. 

Sbierbank sprawdza systemy i podłącza dodatkowe serwery, więc niektóre z ich usług mogą być czasowo ograniczone, za utrudnienia przeprosili. Poinformowali, że ciężko pracują, aby usługi działały sprawnie dla wszystkich użytkowników.

PrivatBank napisał w swoim oświadczeniu, że: “PrivatBank rejestruje skargi klientów dotyczące zgłoszeń dezinformacyjnych o awariach banków. Informacje te są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd naszych klientów. PrivatBank działa w trybie standardowym i stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i przekazywanie prawdziwych informacji swoim klientom”.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *