BRUKSELA:międzynarodowy, pokojowy marsz zakończył się zamieszkami. Działania policji wobec protestujących.

23 stycznia 2022 roku o godz. 11:00 rozpoczął się pokojowy marsz “pokonaj nakazy” w stolicy Belgii. 

Inicjatorem protestu była organizacja Europeans United posiadająca kilka oddziałów World Wide Demonstration. Współorganizatorem marszu była aktywistka Justyna Walker.

Międzynarodowy marsz miał charakter pokojowy. Przybyli zaniepokojeni sytuacją covidową ludzie i przedstawiciele wielu organizacji, którzy uznali, że w Brukseli wszystko się zaczęło i tu wszystko powinno się zakończyć.

Stop segregacji sanitarnej, dyskryminacji, szkodliwych restrykcji, nakazów, przymusu szczepień, łamania podstawowych praw człowieka i zabierania wolności- były to główne hasła przewodnie.  

Marsz był apolityczny. Partie, organizacje ani stowarzyszenia powiązane politycznie nie brały udziału w jego organizacji. 

Niektóre źródła informacji podają, że na ulicach Brukseli było milion ludzi. Uczestnikami byli nie tylko obywatele Belgii ale również osoby z całej Europy. Podczas marszu można było zobaczyć polskie flagi oraz zaangażowanie naszych rodaków, które było nazywane przez uczestników “Polish power ”.

Na koniec marszu były przewidziane ważne przemówienia, które zostały uniemożliwione, marsz został rozwiązany, a działania policji zostały uznane za nieadekwatne do sytuacji.

Sam organizator wydarzenia Justyna Walker napisała na swoim profilu Facebook:

“Opłacone jednostki pomogły dzisiaj w zakończeniu protestu. Wiemy już że konferencja była tak mocnym uderzeniem że nie można było dopuścić do pokojowego zgromadzenia. Nie poddajemy się . Walczymy. Uderzyliśmy tak mocno że nie można było nie odpowiedzieć. Do przodu kochani.”

Justyna Walker na swoim profilu udostępniła wiele materiałów dot. wydarzenia, w tym materiał video, na który widać policjanta podbiegł do budynku kopiąc szybę, na której po sytuacji widać pęknięcie. Do nagrania umieściła komentarz:

“Że niby to protestujący wczoraj zrobili szkody….. No chyba wszyscy wiemy kto wywołał te zamieszki”

Duże siły policyjne zostały zaangażowane w rozwiązanie zgromadzenia, rozproszenia tłumu ludzi. Wobec demonstrujących użyto dużej ilości gazu, armatek wodnych, doszło do bezpośrednich siłowych starć policji z protestującymi. Dochodziło do popłochu ludzi, sytuacja stawała się coraz bardziej dynamiczna i niebezpieczna.

Wolnospacerujący ludzie nie mogli odnaleźć się w sytuacji, gdy zaczęli stawać się ofiarami działań policyjnych. Grzegorz Hercuń aktywista z Polski w sposób pokojowy brał udział w marszu. Po jego rozwiązaniu stał i przyglądał się temu co miało miejsce gdy wobec garstki osób policja podejmowała działania. Stojąc dostał w twarz strumieniem gazu, następnie kilku funkcjonariuszy ruszyło w jego kierunku uderzając go tarczami i wywracając na schody.  

Uczestnikom uniemożliwiono sprzeciwianie się covidowej strategii europejskiej uderzającej w prawa i wolności człowieka, wysłuchanie mówców, którzy dla ważnego interesu społecznego mieli wziąć udział w przemówieniach.

Niektórzy uczestnicy zaczęli odpierać działania sił policyjnych. Doszło do zamieszek. Zostały uszkodzone budynki, pojazdy policyjne, miały miejsce palące się barykady. W kierunku funkcjonariuszy, którzy podejmowali działania rozpraszające tłum poleciały krzesła, barierki, kamienie, race i inne przedmioty. Zatrzymano 42 osoby w związku z wydarzeniem.

Redaktor Naczelny portalu czujny.pl Marek Majcher prowadził relacje na żywo w Brukseli. Był w samym środku wydarzeń. Pod linkiem można zapoznać się z materiałami video:

https://m.youtube.com/channel/UC6O4N4k5mdCA16PluGIUutg

Grzegorz Hercuń również udostępnił materiały video z wydarzenia, sam został poszkodowany przez działania policji:

https://www.facebook.com/niezalezni1/

Organizator Justyna Walker za pośrednictwem swojego profilu udostępnia materiały z wydarzenia:

https://www.facebook.com/Ta.J.u.s.T.Y.n.a.Ta

Udostępnij na:

One Reply to “BRUKSELA:międzynarodowy, pokojowy marsz zakończył się zamieszkami. Działania policji wobec protestujących.”

  1. JAK NA KORONA GRYPUSA ZŁGODZĄ TERROR TO WYWOŁAJĄ WOJNĘ ŻEBY NADAL TERRYZOWAĆ LUDZI!!!
    RZĄDY WIEDZĄ, ŻE POSUNĘŁY SIĘ ” ZA DALEKO”, I LUD IM TEGO NIE PRZEBACZY!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *