Zakończyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy.

28 stycznia 2022 roku odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego dotyczące sytuacji wokół Ukrainy, na Ukrainie, Białorusi, bezpieczeństwa Polski, działań Rosji.

Spotkanie trwało ponad trzy godziny. Decyzja o jego zwołaniu została podjęta po spotkaniu z prezydentem USA i przywódcami europejskimi.

Po posiedzeniu Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się:

“Drodzy państwo, właśnie przed chwilą dosłownie zakończyło się po ponad trzech godzinach posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w którym wzięli udział zarówno przedstawiciele rządu na czele z panem premierem, jak i przedstawiciele parlamentu na czele z panią marszałek Elżbietą Witek, z panem marszałkiem Grodzkim. Byli obecni przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych i kół parlamentarnych także. Mam nadzieję, że moja wola w tym zakresie, aby każdy poseł i każdy senator miał to poczucie, że był reprezentowany na tym spotkaniu, na tym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że będzie zrealizowana.

Otóż proszę państwa bardzo dziękuję wszystkim za to spotkanie, za obecność z jednej strony ale przede wszystkim dziękuję za niezwykle konstruktywną atmosferę tego spotkania. Jeżeli często mówimy, że byłoby dobrze gdyby Polacy umieli usiąść przy jednym stole i umieli spojrzeć na siebie z życzliwością, rozmawiać o ważnych polskich sprawach w sposób spokojny i konstruktywny to właśnie była atmosfera dzisiejszego spotkania, za co wszystkim bardzo dziękuję, za wszystkie bardzo wyważone i rozsądne głosy, które dzisiaj padły. Wszyscy się wypowiedzieli obecni, wszyscy przedstawili swoje stanowisko.

Ja, pan premier oraz ministrowie w szczegółach przekazaliśmy informacje przedstawicielom klubów parlamentarnych i kół o tym jaka jest obecnie sytuacja znana nam w przestrzeni międzynarodowej i wokół Ukrainy i na Ukrainie, na Białorusi. Jak to wygląda z punktu bezpieczeństwa Polski. Jakie działania są podejmowane, jak przebiegają rozmowy międzynarodowe. Wszystkie zagadnienia, w których powinna Polska scena polityczna, odpowiedzialni politycy móc wypracować sobie swój własny pogląd i swoje własne stanowisko zostały przedstawione.

Tak jak mówię dziękuję za wszystkie niezwykle konstruktywne głosy dzisiaj, dziękuję za niezwykle odpowiedzialną powiedziałbym patriotyczną bardzo postawę, a przede wszystkim odpowiedzialną jeżeli chodzi o polityków, którzy reprezentują nasze społeczeństwo bo są w parlamencie z woli wyborców. To bardzo ważne mam nadzieję, że wszystkie działania, które będą prowadzone na forum parlamentarnym, a także na forum rządowym będą przebiegały w podobnej atmosferze i w podobny sposób te które dotyczą właśnie tych kwestii związanych z bezpieczeństwem, związanych z budowaniem spokoju w tej przestrzeni międzynarodowej, także wokół nas.

Proszę państwa tyle mogę w tym momencie powiedzieć, bo jak państwo wiecie całe posiedzenie i szczegółowa jego treść była objęta klauzulą tajności w z związku z powyższym nie mogę się podzielić z opinią publiczną szczegółowymi informacjami na ten temat co było omawiane ale chce bardzo mocno jeszcze raz podkreślić bardzo budującą atmosferę, bardzo spokojną, bardzo merytoryczną, która bardzo w moim przekonaniu rokuje na przyszłość jeżeli chodzi o prowadzenie polskich spraw dalej w tej trudnej sytuacji jaka jest w tej chwili.

Rzeczywiście w przestrzeni międzynarodowej sobie trzeba jasno powiedzieć ja na wstępnie tego spotkania, tego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego kiedy jeszcze państwo przedstawiciele mediów byliście na sali obecni powiedziałem, że to jest sytuacja najbardziej specyficzna od 1989 roku, tak biorąc pod uwagę skalę relokacji wojsk federacji rosyjskiej, tak trudno uznać to za inna sytuację. Mamy rzeczywiście do czynienia z ogromnymi ruchami wojsk rosyjskich jakie są komentarze do tego w przestrzeni  międzynarodowej to wszyscy państwo słyszycie, nie możemy od tego abstrahować.

To są dla nas sprawy ważne, jesteśmy członkiem sojuszu północnoatlantyckiego, jesteśmy członkiem  UE, jesteśmy państwem bezpośrednio sąsiadującym z Ukrainą, jesteśmy państwem bezpośrednio sąsiadującym z Białorusią. Bezpieczeństwo, suwerenność, wolność  Ukrainy tak samo jak suwerenność, niepodległość Białorusi są kwestiami dla nas ważnymi, strategicznymi i cieszę się, że na polskiej scenie politycznej jest głębokie poczucie odpowiedzialności także za te właśnie sprawy. Bardzo dziękuję, do zobaczenia”- oświadczył Andrzej Duda

Udostępnij na:

One Reply to “Zakończyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy.”

  1. To się nagadał. Powiedzą o co chodzi dopiero jak już Iwan będzie nam kolbą kałacha do drzwi pukał a sami już w Anglii będą herbatę spijać. Polskie fajfokloki!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *