SOK Z BRZOZY- właściwości, pozyskiwanie, stosowanie, przepis na nalewkę

Nasi przodkowie pozyskiwali sok z brzozy. Mówili na niego oskołabzowina. Podkreślali, że samo przebywanie wśród brzóz i ich dotykanie daje równowagę życiową. Słowianie uważali brzozę za święte drzewo przypisując mu magiczną moc. Według ich wierzeń brzozy chroniły przed duchami, dlatego sadzono je na cmentarzach. Wykonywano z nich np. kołyski aby chroniły noworodki przed urokami. Fakt jest taki, że jest to cenny sok, którego termin zbioru zbliża się dużymi krokami.

TERMIN ZBIORU SOKU

Pozyskać możemy, go podczas okresu wegetacyjnego- przedwiośnie, początkiem marca. Trzeba brać poprawkę, że okres ten jest zależny od pogody. Temperatura musi utrzymać się na poziomie min. 8’C. Z okazji zbiorów możemy korzystać aż do końca kwietnia ,kiedy pojawią się liście.

SPOSÓB POZYSKANIA

Zbiór jest prosty i nie czasochłonny. Sposobów na pozyskanie jest kilka. Najczęściej wykorzystywanym sposobem jest wywiercenie otworu w pniu, ewentualnie ze względu na miękką strukturę pnia możemy spróbować zrobić otwór np. gwoździem. Wybieramy drzewa zdrowe, powyżej 40 cm obwodu. Do otworu wprowadzamy wężyk. Drugi koniec wężyka wprowadzamy do butelki/zbiornika. Pojemność zbiornika minimum 5l, który mocujemy lub stabilnie stawiamy na ziemi. Co kilka godzin kontrolujemy zbiornik aż się zapełni. Po zbiorze filtrujemy sok przez gaze. Przechowujemy 3-4 dniw chłodnym i ciemnym miejscu. Najlepiej w lodówce. Niepasteryzowany, świeży sok prosto z drzewa jest najzdrowszy. Możemy go zamrozić żeby przedłóżyc jego okres trwałości i zachować cenne składniki.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE

Wzmacnia układ odpornościowy. Ma zbawienny wpływ na prawidłowe działanie układu moczowego, zapobiega kamicy nerkowej, anemii spowodowanej niedoborem żelaza. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowegooczyszcza wątrobę. Usprawnia pracę układu krwionośnego, przeciwdziała miażdżycy, zapobiega zakrzepicy żył. Pomaga w problemach z zębami, łagodzi reumatyzmJest źródłem witamin w tym C i z grupy B, soli mineralnych, potasu, wapna, żelaza, fosforu, magnezu, kwasów organicznych i aminokwasów. Przeciwutleniaczy, glikozydy. Sok z brzozy również można stosować zewnętrznie w pielęgnacji ciała i włosów.

STOSOWANIE

Stosowana ilość podczas kuracji leczniczej to ok. dwóch szklanek dziennie rozłożonych na porcję w ciągu dnia przez okres trzech tygodni.Sok z brzozy możemy połączyć z innymi sokami dla urozmaicenia smaku i dodatkowych składników.

Z soku brzozowego można zrobić nalewkę na okres jesienno-zimowy.

Przepis: 1l soku z brzozy na 1l wódki 40% lub spirytusu 70% w zależności od upodobań. Łaczymy dwa składniki ze sobą w dużym szklanym słoju. Można dodać miód. Po siedmiu dniach przelewamy do ciemnych buteleczek. Nalewkę można stosować profilaktycznie, w celu kuracji lub po przebytych chorobach i operacjach. Ilość jest zależna od potrzeby. Zazwyczaj są to 20- 40 kropli na szklankę napoju np. herbaty 3 x dziennie. Ma właściwości wzmacniające, uodparniające, chroniące przed infekcją. Można stosować na uporczywy długotrwały kaszel. Pomocna przy chorobach dróg moczowych.

Sok z brzozy można tez stosować na włosy aby zniwelować przetluszczanie się i łupież, w celu odżywienia cebulek i odświeżenia skóry głowy. Na choroby skórne tj. trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca.

PRZECIWSKAZANIA


Zanim zdecydujesz się na kuracje poinformuj o tym swojego lekarza. W przypadku nadwrażliości objawiającymi się reakcjami skórnymi (wysypka, swędzenie), uczulenie na pyłek brzozy, niewydolność i niedrozność układu moczowego, obrzękach występujących przy chorobach serca i nerek zalecane jest nie korzystanie ze spożywania soku brzozowego.

Sok z brzozy to wizytówka zdrowia i piękna.

Informacje zawarte w artykule nie zastępują porady medycznej ani leczniczej. Zostały umieszczone jako ciekawostka informacyjna w celu pogłębienia wiadomości z różnych dziedzin życia.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *