Rosyjskie bombowce nad Białorusią. Kreml komentuje wypowiedź premiera Morawieckiego.

We wtorek 9 listopada 2021r., w sejmie premier Mateusz Morawiecki mówił o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Premier stwierdził, mi.n. że Alaksandr Łukaszenka jest jedynie wykonawcą zadań zleconych przez prezydenta Rosji, służących odbudowaniu pozycji Rosji.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się do słów premiera i wypowiedział się w temacie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Uważamy za absolutnie nieodpowiedzialne i nie do przyjęcia słowa premiera Polski o tym, że Rosja ponosi odpowiedzialność za tę sytuację. To oświadczenie jest absolutnie nieodpowiedzialne i nie do przyjęcia – powiedział

Ewentualną decyzję o zamknięciu granicy polsko-białoruskiej Pieskow nazwał “próbą uduszenia Białorusi”.

Obecnie nie ma żadnych zagrożeń. Trwa współpraca, podejmowane są niezbędne kroki, ale, jeszcze raz powtórzę białoruskie władze migracyjne zajmują w tej sprawie bardzo odpowiedzialne stanowisko- powiedział.

Mówił, że Rosja ze wzmożoną uwagą obserwuje wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej w związku ze wzmocnieniem obecności wojskowej w tym regionie.

Ministerstwo obrony w Moskwie podało informację, że dwa rosyjskie bombowce Tu-22M3 przeprowadziły patrol w przestrzeni powietrznej Białorusi.

Maszyny wzięły udział w kontroli obrony przeciwlotniczej państwa związkowego Białorusi i Rosji.

Maszyny przetrenowały współpracę z naziemnymi punktami dowodzenia sił zbrojnych Białorusi i Rosji.

Z komunikatu wynika, że bombowce powróciły już na lotnisko na terytorium Rosji. 

Przypominając w dniu 8 listopada 2021r. kilka tysięcy migrantów usiłowało sforsować ogrodzenie na granicy polsko- białoruskiej.

Doszło do siłowej próby wtargnięcia na teren Polski.

Cały czas na teren Białorusi są organizowane grupy osób zmierzające na Polską granicę. Na terenie całej Białorusi może być kilkanaście tysięcy osób, które mogą być w gotowości aby podjąć działania nielegalnego, siłowego przekroczenia granicy. Cały czas na teren Białorusi są organizowane transporty z krajów arabskich, co powoduje zasilanie liczby osób, które będą próbowały przedostać się na naszą granicę.

Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie w sprawie sytuacji na granicy polsko- bialoruskiej.

O tym pisaliśmy tutaj:

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *