Pikantne szczegóły “chemii”! Dlatego wybieramy ją/jego!

Dlaczego wybieramy właśnie ją/ jego? Dlaczego pragniemy drugiej osoby? Skąd się bierze tęsknota i magnetyczne przyciąganie?

Czasem wystarczy przejrzeć się w czyimś spojrzeniu, dotknąć drugą osobę, poczuć zapach jej ciała aby poczuć przyciąganie, dopasowanie… Nie koniecznie kogoś znamy od lat, a przebywamy w towarzystwie danej osoby dosłownie chwilę. Dlaczego tak się dzieje, że na widok kogoś czujemy dreszcze, motyle w brzuchu i szybciej bije serce oraz “buzuje” nam krew w żyłach? Do pragnienia drugiej osoby popycha nas serce? Otóż nie. Jest mięśniem. Patrząc pod względem naukowym odpowiedzialne są za to neuroprzekaźniki i aktywność chemiczna mózgu. Na tej podstawie właśnie mówi się, że między osobami “czuć chemię”. Chociaż tu też mogą pomóc feromony płci przeciwnej.

Temperament człowieka to chemia. Dla Hipokratesa wyznacznikiem były płyny ustrojowe takie jak: krew, flegma, żółć i czarna żółć. Podzielił ludzi na: sangwiników,  choleryków, melancholików, flegmatyków. Helena Fischer wnioskuje, że dla usposobienia człowieka kluczowe jest genetyczne “ja”. Amerykańscy badacze podkreślają znaczenie czterech profilów chemicznych: dopaminy, serotoniny, testosteronu, estrogenu. 

Jeśli ciężko nam powstrzymać wulkaniczny wybuch pozytywnych emocji względem drugiej osoby jest to kwestia przedawkowania hormonów, a przeżywanie katuszy bez niej, tęsknoty i pragnienie przebywania w jej towarzystwie to kwestia ich odstawienia. Gdyby nie oddziaływanie hormonów nie doszłoby do żadnego romansu.

Pragnienie między dwojgiem ludzi wzrasta gdy mają podobną osobowość, a ich mózg  podobną aktywność chemiczną. Wtedy związek jest wspólnym uzupełnieniem i sukcesem życiowym. Chociaż przyciąganie czasem działa na podstawie kompletnej odmienności, wtedy mówimy o tym, że dwoje ludzi w takiej relacji się uzupełnia.

Na swojego partnera wybieramy najczęściej osobę o zbliżonej atrakcyjności fizycznej. Szukamy kogoś, kto jest w stanie zaspokoić nasze potrzeby fizyczne, naturę społeczną i intelektualną.

Dopamina

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, hormonem zadowolenia. Uwalniana jest do organizmu np. po dobrym posiłku, seksie lub zażyciu środków psychoaktywnych. Dzięki niej potrafimy cieszyć się z otaczającego nas świata. Osoby z dużym poziomem dopaminy mają skłonność do ryzyka, są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uzależnienia. Mają duży zasób energii, optymizmu, potrafią być spontaniczne.

Serotonina

Serotonina ma działanie antydepresyjne. Umożliwia zasypianie, wzmaża potrzeby seksualne, apetyt i zachowania spontaniczne. Kobiety oraz mężczyźni z przewagą serotoniny uważani są za osoby konserwatywne, uparte, ostrożne, a przy tym towarzyskie i lojalne. Zbyt duże stężenie serotoniny w mózgu może wywoływać stany nadmiernego pobudzenia, potrzebę szukania nowych wrażeń, ciekawość, zamiłowanie do ryzyka, optymizm i pokłady entuzjazmu. W sprawach miłości przy takim poziomie jesteśmy niecierpliwi ale też nie przepadamy za zwierzeniami i analizowaniem uczuć, swojego zainteresowania dowodzimy raczej za pomocą konkretów. Ci, na których szczególny wpływ ma większa produkcja serotoniny łatwo tworzą więzi społeczne i kierują grupami ludzi. Do randek podchodzą jak do zadania, które trzeba zrealizować według ustalonego z góry planu. Bywają nadmiernie krytyczni, a jednocześnie opinie innych traktują nadzwyczaj poważnie i mocno je przeżywają. Nie są zbyt romantyczni, ale za to bardzo opiekuńczy. O ich cechach decyduje też duża aktywność testosteronu. W sprawach damsko-męskich wykazują mało fantazji, lubią najprostszą drogą zmierzać do celu, nie tracąc czasu na niepotrzebne zaloty. Jednorazowe przygody i skoki w bok nie budzą w nich oporów. Zdarza się, że jednak się przywiązują i dany układ zaczyna mieć dla nich większe znaczenie. Zmianę mogą tu dokonać tylko traumatyczne przeżycia, pod których wpływem dochodzi do zmian w aktywności chemicznej mózgu.

Testosteron

Testosteron jest hormonem androgenowym. Lepszy jego poziom ma wpływ na produkcję spermy i męską masę ciała. Oprócz pobudzenia seksualnego, większej sprawności fizycznej i wydolności organizmu może mieć wpływ na zachowania agresywne. Testosteron przede wszystkim produkowany jest w organizmie mężczyzny ale również w organizmie kobiety. Zawdzięczamy mu zdecydowanie, pewność siebie, skłonność do rywalizacji. Jego zwiększona aktywność wpływa na zdolność analitycznego i strategicznego myślenia. Ma wpływ na gotowość do poczęcia potomstwa.

Estrogen

Jest żeńskim hormonem płciowym, którego synteza dokonuje się w jajnikach. W niewielkich ilościach jest także produkowany przez jądra. Jego wpływ na psychikę jest bardzo wyraźny, co widać choćby podczas cyklu miesiączkowego. Generalnie aktywność estrogenów uwrażliwia na innych ludzi, pobudza wyobraźnię, wyzwala duże pokłady opiekuńczości.

Feromony

Feromony to związki chemiczne. Działają podświadomie na układ nerwowy człowieka jako substancje zapachowe. Sygnały chemiczne to główne czynniki wpływające na nasze relacje społeczno-seksualne. Komunikowanie feromonalne opiera się na przetwarzaniu informacji pojawiających się w strukturach korowych i podkorowych mózgu. Dana osoba wyraża wiele niewerbalnych zachowań, które niosą ze sobą różne komunikaty. Feromony mogą być nośnikiem informacji o: stanie seksualnym i społecznym, poziomie dojrzałości, gotowości do reprodukcji, indywidualnej tożsamości, stanie zdrowia, dominacji, zdolnościach do konkurowania, które mogą mieć istotny wpływ na procesy adaptacyjne i rozwojowe. Dlatego często mamy wrażenie że czujemy jaka jest druga osoba.

Przysłowiowa “chemia” jak widać ma kluczowe znaczenie w relacjach damsko- męskich. Wiemy już skąd bierze się tęsknota, pragnienie czy gotowość do poczęcia potomstwa. Dzięki dopasowaniu poziomów hormonów między osobami możemy liczyć na idealny związek.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *