Rodzic: nie dla bezprawnych restrykcji w szpitalu! Stanowisko prawnika.

Do Redakcji Rebel24.pl zgłosiła się mama 5-letniego chłopca, która walczy o prawo do ochrony zdrowia swojego dziecka, nie godzi się na przymusowe restrykcje czekające na kilkulatka w szpitalu pediatryczno- neurologicznym.

Mama chłopca do tej pory musiała mierzyć się z realiami systemu medycznego, ponieważ u jej synka zdiagnozowano padaczkę w grudniu 2019r. Od tamtej pory oczekuje na wizytę w szpitalu, która zaplanowana jest na listopad tego roku. Chłopiec dodatkowo zmaga się z niepełnosprawnością intelektualną. Napotkała wiele trudności. Teraz kobieta nie podda się w walce z restrykcjami szpitala. Stan zdrowia dziecka wymaga wizyty w szpitalu, specjalistycznych badań, na które długo czekali.

Mama obserwując masowe informacje i doniesienia ze szpitali, chciała się dowiedzieć jak to będzie wyglądało w przypadku jej syna. Postanowiła wykonać telefon, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Zadzwoniła do lekarza prowadzącego syna, Ta sama pani doktor pediatra- neurolog jest kierownikiem szpitala pediatryczno-neurologicznego, w którym na listopad ma termin syn kobiety. W rozmowie telefonicznej mama zadała nurtujące ją pytania. Doktor poinformowała że dziecko musi mieć zrobiony wymaz bo inaczej nie zostanie przyjęte. Dzień wcześniej, przed planowaną wizytą muszą zgłosić się w celu wykonania wymaz u dziecka. Kobieta była przygotowana na rozmowę, podzieliła się swoimi obawami i wątpliwościami odnośnie wykonania bezzasadnego wymazu u jej kilkulatka. Mama opowiedziała nam jak Pani Doktor podniesionym głosem kontynuowała rozmowę. Nie pozwoliła na podważanie wiarygodności czy zasadności wykonania testu. Nie uznała mamy chłopca jako odpowiedniej rozmówczyni do wyznawania swojego zdania czy próby przedstawienia argumentów. Nie uważała, że kobieta w ogóle może wypowiadać się w tym temacie. Przekazała informacje, że nie ma prawa nie wyrazić zgody na wykonanie testu. Zmartwiona mama dopytała czy może być razem z synkiem w szpitalu. Odpowiedź brzmiała, że tak. Jednak mama nie będzie poddana testom, wystarczy że oświadczy swój stan zdrowia. Jeśli nie wyrazi zgody na test już może pożegnać się z myślą, że syn zostanie przyjęty. Mama ze względu na to, że długo oczekiwała, aż syn dostanie się do szpitala chciała iść na kompromis. Argumentowała dlaczego nie chce poddać dziecko testowi PCR. Zaproponowała zrobienie wyniku z krwi. Jednak Pani Doktor powiedziała, że nie ma takiej możliwości. Mama była gotowa zrobić badanie z krwi prywatnie. Brała pod uwagę niepełnosprawność syna i szkodliwość tego wymazu jak i brak wiarygodności, nie chciała bez powodu zainwestować swojemu dziecku bólu i stresu. Dziecko przyjęte do szpitala oznacza przyjęcie pacjenta z podejrzeniem zakażenia covid. Dyskusja się zamyka.

Informacje uzyskane podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem prowadzącym postanowiła skonsultować najpierw z rzecznikiem praw pacjenta, sanepidem i NFZ zanim udała się o pomoc prawną i medialną.

W rozmowie telefonicznej z Rzecznikiem Praw pacjenta mama nie została zrozumiana, dlaczego zamierza odmówić tej procedury. Potwierdzono informacje, że jeżeli odmówi wymazu dziecko nie zostanie przyjęte oraz że o tym decyduje lekarz. Na pytanie mamy dlaczego nie może zrobić badania krwi na koronawirusa otrzymała odpowiedź, że pewnie z powodu podpisania umowy między szpitalem, a laboratorium które akurat wykonuje wymazy. Dlatego tak na być.

W rozmowie telefonicznej z sanepidem mama dowiedziała się, że jest tak bo widocznie tak ma być. To nie z sanepidem ma sie kontaktować w tej sprawie, a lekarzem.

NFZ nie miał lepszego stanowiska. Mama dowiedziała się, że jeżeli dziecko ma mieć wysoce specjalistyczne badania neurologiczne to podmiot może dziecko skierować na wymaz. To są zalecenia. Wszystkie osoby przyjmowane temu podlegają. Do lekarza należy decyzja. Na pytanie o wiarygodność i zasadność wymazu NFZ milczał po czym odpowiedział, że trzeba to zrobić i już.

Mama zgłosiła się do doradcy prawnego, w celu sporządzenia pisma do szpitala. Została poinformowana, że jest na prawie, nie może zostać zmuszona do wyrażenia zgody na wymaz.

Treść uzasadnienia zawartego w prawniczym piśmie do szpitala:

Dla Redakcji Rebel24.pl Paweł Nogal- prawnik udostępnił komentarz, który zwraca uwagę na Ustawę z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Art. 33 ust. 1: “W przypadku podejrzenia lub rozpoznania zakażenia lub zachorowania na chorobę zakaźną, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może, w drodze decyzji, nakazać osobie podejrzanej lub osobie, u której rozpoznano zakażenie lub
zachorowanie na chorobę zakaźną, poddanie się obowiązkom wynikającym z
art. 5 ust. 1.” Przechodząc do wskazanego art. 5 ust.1 dowiadujemy się, że na podstawie określonych zasad w ustawie mamy obowiązku poddania się badaniom spanitarno-epidemiologicznym i tak dalej… Przechodząc do Art. 6 pkt.1 czytamy: “Obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym, określonym na pod- stawie art. 10 ust. 2 pkt 2, podlegają: 1) podejrzani o zakażenie lub chorobę zakaźną; 2) noworodki, niemowlęta i kobiety w ciąży, podejrzane o zakażenie lub cho- robę zakaźną mogącą się szerzyć z matki na płód lub dziecko; 3) nosiciele, ozdrowieńcy oraz osoby, które były narażone na zakażenie przez styczność z osobami zakażonymi, chorymi lub materiałem zakaźnym; 4) uczniowie, studenci i doktoranci kształcący się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub cho- roby zakaźnej na inne osoby; 5) osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których ist- nieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby
“. Określoną zasadą w ustawie jest art. 10 ust. 2 pkt. 2 jest to, że “Minister właściwy do spraw zdrowia ma określić, w drodze rozporządzenia: rodzaje obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych oraz terminy przeprowadzania tych badań”. Do dnia dzisiejszego zasada z art. 10 ust. 2 pkt.2 nie została przez Ministra wprowadzona w drodze rozporządzenia. Więc sanepid nie jest decyzyjny i nie może nałożyć takiego obowiązku. Wewnętrzne ustalenia nie są aktem prawnym i nie są ustawodawcze.

Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji zgłoś się do nas. Prosimy również o kontakt osoby, które są w stanie pomóc prawie w takich sytuacjach.

Jowita Kowszyn- Sumara

Udostępnij na:

3 Replies to “Rodzic: nie dla bezprawnych restrykcji w szpitalu! Stanowisko prawnika.”

  1. “Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji zgłoś się do nas.” Zgłaszam się jeśli ktoś chce mi pomóc ukrucic pewna praktykę. Otóż chciałem udać się na kontrolę do chirurga w szpitalu uniwersyteckim w Katowicach. Odmówiono mi gdyż nie wyraziłem zgody na wypełnienie ankiety “ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia koronawirusem Sars cov 2”. Nie zgłaszałem się z takim podejrzeniem więc było by to poświadczenie nie prawdy, a zarazem zmuszanie mnie do takowego poświadczenia pod groźba nieudzielenia świadczeń medycznych, mamy tutaj do czynienia z szeregiem naruszeń prawa karnego, art 231,271 oraz 191. Mnie próbowano zmusić do poświadczenia nieprawdy, urzędnik chciał to zrobić ale to przerwałem zaś przełożony tego urzędnika zmusza go do takiego czynu.

    Wezwany na miejsce patrol policji nie widział znamion przestępstwa, postraszyl mnie iż skieruje sprawę do sądu o nieuzasadnione wezwanie gdy nie przyjąłem mandatu lecz nie dostałem wezwania jak zwykle w takich sprawach więc wydaje mi się iż klamano. Niezależnie też jest to sprawa warta zbadania gdyż moim zdaniem niedopełnieno obowiazkow – wszak policjanci nawet nie sprawdzili jaki dokument chciano wypełnić moimi danymi i chciano mi przedłożyć do podpisu więc nie mogli określić czy chciano poświadczyć nieprawdę. Sam pofatyguje się by zgłosić to do prokuratury lecz z doświadczenia wiem że pełnomocnik w osobie adwokata ma większą siłę przebicia, prokurator nie będzie mu wciskał ciemnoty. Chciałbym by ukrucono ten proceder któremu dziennie poddaje się kilkadziesiąt osób co najmniej, szukam adwokata który zrobił by tobpro public bono.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *