Internet 4G w kosmosie do trwałej obecności człowieka na Księżycu!

Nasa wybrała Nokie do zbudowania sieci komórkowej LTE/ 4G, w ramach programu Artemis, który zapewni stała obecność ludzi na Księżycu.

Nokia Bell Labs zbuduje i wdrąży pierwsze kompleksowe rozwiązania LTE na powierzchni Księżyca pod koniec 2022 r. Nokia współpracuje w tym celu z Intuitive Machines misją integracji tej przełomowej sieci z lądownikiem księżycowym i dostarczenia jej na powierzchnię Księżyca. Sieć skonfiguruje się samoczynnie po wdrożeniu i ustanowi pierwszy system komunikacji LTE na Księżycu.  

Odporne i wydajne sieci komunikacyjne będą kluczem do wspierania trwałej obecności ludzi na powierzchni Księżyca. Zapewniani to łączność bezprzewodową dla wszelkich działań, które muszą wykonywać astronauci, umożliwiając komunikację głosową i wideo, wymianę danych telemetrycznych i biometrycznych oraz wdrażanie i kontrolowanie ładunków robotów i czujników. Nokia planuje dostarczać komercyjne produkty LTE i technologie, które pozwolą rozszerzyć komercjalizację LTE, a także zająć się aplikacjami kosmicznymi następczej technologii LTE, 5G.

14,1 mln dolarów jest to koszt stworzenia sieci 4G na Księżycu.

Ziemia to już za mało? Główną ideą przyświecającą programowi Artemis jest ponowna obecność ludzi i założenie bazy na Księżycu.

Zgodnie z podanymi przez NASA informacjami program Artemis podzielony został na dwie fazy. Pierwszą z nich jest realizacja załogowej misji księżycowej na południowym biegunie Srebrnego Globu do 2024 r. Natomiast drugą jest etap ustanowienie cyklu stałych misji kosmicznych, w tym załogowych, których celem ma być już nie tylko Księżyc, ale także Mars.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *